A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Потаський заклад загальної середньої освіти І-ІI cтупенів
Маньківської селищної ради Черкаської області

Обережно,правець!

 У квітні 2025 року в місті Дніпро від правця померла нещеплена 14-річна дитина. Тому сьогодні говоримо про надійний захист від небезпечного захворювання.

📍 Причиною інфікування правцем став іржавий цвях, на який дитина наступила вдома. Після травми батьки лише обробили рану, а по допомогу медиків звернулися лише за два тижні, коли стан хлопця погіршився.

🏥 До лікарні травмований надійшов у вкрай важкому стані. Упродовж тижня лікарі намагалися врятувати життя хлопця, проте він помер у реанімації. Батьки зізналися, що не вакцинували сина через свої переконання.

📊 У 2024 році в Україні було зафіксовано 12 випадків правця, серед яких 5 – у дітей.

📊 У Черкаській області торік виявили 1 випадок правця у нещепленої дитини, яка травмувалася вдома і провела на лікуванні понад три місяці.

🦠 Правець – це інфекційне захворювання, яке викликається спорами правцевих бактерій, які потрапляють до рани з навколишнього середовища: із ґрунтом, пилом чи гноєм.

🌻 Найбільший ризик заразитися – у людей, які постійно працюють із ґрунтом, на земельних або сільськогосподарських роботах.

🫧 Правцевий токсин, продукт життєдіяльності мікроба, зумовлює патологічні судомні скорочення м’язів і руйнує червоні кров’яні тільця.

👩‍🔬 Тяжкі ускладнення хвороби – переломи кісток, пневмонія, дихальні порушення. Смерть настає внаслідок спазму дихальних м’язів і зупинки серця від паралічу серцевого м’яза.

💉 Єдиний спосіб профілактики правця – це вакцинація!

Для профілактики правця використовують комплексну вакцину, до складу якої входять компоненти, які захищають:

🔸 від правця, дифтерії та кашлюку (АКДП),

🔸 або ж дифтерії і правця (АДП, АДП-М).

Наразі в Черкаській області наявні вакцини:

✅ АКДП – 25 338 доз,

✅ АДП – 6 677 доз,

✅ АДП-м – 66 461 доза,

✅ Пента-хіб (АКДП+ВГВ+ХІБ) – 4 088 доз.

Усі вакцини використовують у закладах охорони здоров’я для безкоштовної вакцинації дітей і дорослих.

🗓 Згідно з Національним календарем щеплень, вакцинація від кашлюку, дифтерії і правця проводиться:

🔹 перше щеплення – у віці 2 місяці,

🔹 друге щеплення – в 4 місяці,

🔹 третє щеплення – у 6 місяців,

🔹 ревакцинація (АКДП) – у 18 місяців.

🧐 Щеплення проти дифтерії і правця роблять у 6 років, а вакцинацію проти дифтерії і правця зі зменшеним вмістом антигену (АДП-м) у віці 16 років. Далі – ревакцинація щодесять років до кінця життя.

🩺 Для проведення профілактичних щеплень необхідно звернутися до сімейного лікаря чи педіатра, який проконсультує та, в разі необхідності, складе індивідуальний графік вакцинації та організує проведення щеплень.

📌 Правець має одну суттєву відмінність від інших вакциноконтрольованих інфекцій. Він не передається від людини до людини, але може десь чатувати на кожного.Вакцинуйтеся і будьте захищеними від небезпечної хвороби – правця!

Детальніше 🔗 https://surl.li/rdoqev

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора