Методична студія для вчителів початкових класів ВИСТУП Виборної В.А. та ПРЕЗЕНТАЦІЯ
ПОТАСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І – ІІ СТУПЕНІВ
МАНЬКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Методична студія
для вчителів початкових класів
(обмін досвідом учителів, що атестуються)
Тема:
«Впровадження інноваційних технологій у формуванні ключових компетентностей сучасного учня початкової школи»
Підготувала вчитель початкових класів
Валентина ВИБОРНА
2024-2025 н.р
ТЕМА : «Впровадження інноваційних технологій у формуванні ключових компетентностей сучасного учня початкової школи»
План виступу :
І. Вступ. Інноваційні технології в освіті. 2.30
ІІ. STEM-освіта як інноваційна технологія освітнього процесу закладу 8.40
ІІІ. Інтегровані уроки - особлива форма STEM–навчання 3.15
ІV. Від теорії до практики (обмін досвідом):
-презентація роботи по створенню МАРШРУТНИХ листів для проведення інтегрованих уроків;
- фотофіксація СТЕМ –заняття «Парад планет сонячної системи» ( фотофіксація послідовності роботи);
-ознайомлення із структурою Інтегрованого урок з використанням STEM -елементів «Будуємо українські мости» ;
І. Вступ. Інноваційні технології в освіті
Слайд 1
Тему сьогоднішньої зустрічі вважаю важливою та актуальною, так як у сучасній початковій школі велике значення надається не тільки засвоєнню базових знань, але й формуванню ключових компетентностей,
Слайд 2
які допомагають дитині орієнтуватися в складному інформаційному середовищі, критично мислити та ефективно комунікувати.
Слайд 3
Згадаємо : Що таке Інноваційні технології в освіті?
Інноваційні технології - це цілеспрямоване, систематичне й послідовне впровадження в освітню практику оригінальних, новаторських способів, прийомів педагогічних дій і засобів.
Інноваційні технології відіграють важливу роль у цьому процесі, оскільки дозволяють учням не тільки отримувати інформацію, але й активно брати участь у її створенні, аналізі та застосуванні.
Слайд 4
Використання сучасних цифрових інструментів та інтерактивних методів навчання на відміну від традиційних дозволяє вчителям не лише підвищити інтерес дітей до навчання, але й розвивати їхні навички, необхідні для майбутнього. Ключові компетентності – це набір знань, навичок і установок, які необхідні для успішної соціалізації та подальшого навчання.
Слайд 5
У контексті початкової школи це означає формування у дітей таких важливих навичок, як критичне мислення, комунікація, робота в команді, інформаційна грамотність та креативність.
Слайд 6
Завдяки інноваційним підходам навчання стає більш динамічним, цікавим та ефективним, що підвищує мотивацію учнів і робить їхній освітній процес більш продуктивним. Таким чином, впровадження інноваційних технологій є важливим кроком у підготовці сучасних учнів до викликів майбутнього
СЛАЙД 7
ІІ. STEM-освіта як інноваційна технологія освітнього процесу закладу
Педагоги всього світу шукають нові та ефективні методи та технології для формування компетенцій, необхідних сучасному підростаючому поколінню – компетенцій XXI ст. Однією з таких технологій наприкінці XX ст. виступила STEM-освіта.
СЛАЙД 8
Сьогодні велике завдання та виклик для вчителів – організувати заняття та навчальний процес так, щоб надати можливість учням здобути необхідні навички та задовольнити їхні освітні потреби, а також очікування батьків. Усе більше освітян спираються на STEM, адже особливості такого підходу можуть справді вирішити чимало завдань.
STEM-освіта зараз фактично в усіх на вустах. Це тренд (основна тенденція зміни, актуальний напрям), який останнім часом набирає швид ких обертів в освітньому просторі України.
Що таке STEM? STEM — збірний термін, яким називають підходи до освітнього процесу, що полягають у отриманні теоретичних наукових знань у ході практичної діяльності
СЛАЙД 9
Що означає дана абревіатура і чому така популярна STEM-освіта?
- Кожен з вас давно чув про цей напрямок і бачив безліч проектів з застосуванням цієї методики і знаєте що:
- Акронім STEM вживається для позначення популярного напряму в освіті, що охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics).
- СЛАЙД 10
-Чому STEM-освіта така актуальна
По перше:
- Стрімка еволюція технологій веде до того, що незабаром найбільш популярними, перспективними та затребуваними фахівцями стануть програмісти, IT-фахівці, інженери, професіонали в галузі високих технологій і т.п.
- Буде величезний попит на фахівців, що навчалися саме за технологією STEM-освіти. Знайти роботу даним спеціалістам буде дуже легко. Крім того, оплата праці таких фахівців є однією з найвищих на сьогоднішній день. Отож батьки можуть бути впевненими за майбутнє своїх діточок.
- Отже нам треба зараз уже готувати таких фахівців
- STEM об’єднує всі природничо-математичні науки в одне ціле. Діти отримують можливість не просто вивчати, наприклад, певні закони, а одразу випробовувати їхню дію на практиці, створюючи справжні наукові проєкти.
- STEM-підхід є значно ефективнішим в організації освітнього процесу: навчання шляхом моделювання, проєктування та експериментування перетворюється на своєрідну гру, тому сприймається школярами із величезним задоволенням.
СЛАЙД 11
Переваги STEM-освіти:
- Вважаю , що всі ми з вами бачимо і будемо згодні з перевагами STEM-освіти, бо
- STEM поєднує проєктний та міждисциплінарний підходи, які наразі вчителі у всьому світі визнають найвдалішими.
У даному випадку в основі – інтеграція природничих наук, технології, математики та інженерної творчості. Всі ці галузі тісно пов’язані між собою на практиці, а отже, їхнє вивчення у спільній площині дуже важливе.)
-Тобто це інтегроване навчання
- STEM перетворює «суху» теорію на практику і досвід, демонструє, як діти можуть використати отриману інформацію в житті, робить науку цікавою і корисною.
- Тобто це -застосування отриманих знань у реальному житті
- STEM невід’ємно пов’язаний із критичним мисленням та спрямований на його розвиток. Школярі мають навчитися – на основі отриманого досвіду, аналогій та узагальнень – самостійно орієнтуватися навіть у складних ситуаціях та вирішувати проблеми без сторонньої допомоги, формувати власну думку та приймати рішення.
- (розвиток критичного мислення )
- Cтворюючи цікаві проєкти, діти не просто навчаються, а ще й підвищують власну самооцінку, а основне – не бояться помилятися. Таким чином вони стають більш впевненими у собі та завзято досягають поставленої мети.);
Практичне втілення ідеї надає моральне задоволення та підвищує самооцінку дитини.
- А це не що інше як впевненість у власних можливостях
- робота в команді (STEM передбачає командну роботу. Школярі працюють разом, висловлюють свої ідеї та пропозиції, дискутують, обґрунтовують власну позицію та разом доходять до певних висновків – все це, безперечно, йде тільки на користь.);
- -підвищення інтересу до технічних дисциплін (Одне з ключових завдань STEM полягає в демонстрації переваг технічних та математично-природничих спеціальностей.);
- Учні побачать, що бути інженером чи математиком це зовсім не нудно, а навпаки – весело та цікаво.
- -прямий шлях від навчання до кар’єри
Як було сказано , сучасний світ диктує свої умови і впевнено доводить, що вже зовсім скоро більшість затребуваних спеціальностей вимагатимуть саме STEM-знань.;
- -підготовка до бурхливого технічного розвитку (Світ розвивається надзвичайними темпами, та це лише початок – далі буде ще цікавіше. Навіть якщо учні не оберуть у подальшому технічну професію, вони будуть цілком готові до нових технологій. Якщо одне з основних завдань сучасної освіти є створення умов для всебічного розвитку школярів з урахуванням можливостей кожного, то STEM-освіта – це ідеальний варіант!).
ТАК , в Україні за останні роки STEM набув неабиякої популярності, щоправда цей підхід не завжди розуміють правильно.
СЛАД 12
- Важливо пам’ятати, що справжні заняття STEM – це, насамперед, навчальний процес, а не шоу.
Розробити такі заняття – справа не з легких, адже вчитель має мислити комплексно і сам бути готовим підвищувати свій рівень знань з деяких галузей, експериментувати та бути терплячим, очікуючи на бажаний результат.
Дехто з нас може поставити собі питання «Чи не рано використовувати цю методику у початковій школі?»
Ні, не рано. Початкова школа - найкращий час для того, щоб почати працювати з дитиною в такому ключі пізнання світу. Саме у віці 6-10 років відбувається залучення дитини до процесу навчання. У той же час, допитливість дитини розвивається через пригоди та гру. Ми повинні створювати попередні умови для розвитку інтересу в учнів до природничих і технічних дисциплін, продемонструвати та максимально просто пояснити зв’язки між процесами, а також – посприяти самостійності в навчанні, викликати бажання до виконання роботи, дл отримання реального результату.А вже далі наші колеги, вчителі середньої та основної школи , удосконалять, відшліфують отриманні знання та вміння, навчать користуватися новими технологіями та творчо підходити до пошуку рішень більш складних питань .
СЛАЙД 13 ЧАС 3.15
ІІІ. Інтегровані уроки - особлива форма STEM–навчання
- Як було вже раніше сказано що однією із Переваг STEM-освіти є інтегроване навчання
STEM-освіта символізує початок нової епохи та відмову від застарілої предметної системи на користь інтегрованого навчання.
Слайд 14
А саме такий підхід на 100% відповідає концепції Нової української школи, формує в учнів компетентності, необхідні для успішної самореалізації в суспільстві
- Слайд 15
Сприйняття світу молодшими школярами є цілісним, як цілісне і саме довкілля. Це потребує в більшій мірі впроваджувати проведення інтегрованих уроків. У межах таких уроків вивчається підпорядкований одній темі матеріал із різних навчальних предметів.
Слайд 16
Інтегровані уроки/заняття, спрямовані на встановлення міжпредметних зв’язків, що сприяють формуванню в учнів цілісного, системного світогляду, актуалізації особистісного ставлення до питань, що розглядаються на уроці.
Слайд 17
На слайді бачимо , що Інтегрований урок має свою особливу структуру,
яка відрізняється чіткістю, компактністю, стислістю, логічною взаємообумовленістю навчального матеріалу на кожному етапі заняття, великою місткістю тематичної інформації, що використовується на уроці..
СЛАЙД 18
Слід зазначити, що, учитель може внести у неї свої корективи залежно від особливостей навчальних предметів, що інтегруються, та конкретних завдань даного уроку так як це сказано в -
«Методичних рекомендаціях щодо впровадження STEM-освіти у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах України на 2023-2024 навчальний рік»
ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Слайд 19
1. МАРШРУТНИЙ ЛИСТ
До вашої уваги розробка Маршрутного листа до інтегрованого уроку в 1 класі «Вода –різна: добра,зла,потрібна..»
Підготовка вчителя до інтегрованого уроку
щоб успішно підготуватись до проведення інтегрованого уроку, вчитель повинен зробити:
• аналіз річного календарного планування;
• зіставлення матеріалу навчальних програм з предметів
для виявлення можливих варіантів побудови інтегрованих уроків;
• обдумування та формулювання загальних понять, узгодження часу їх вивчення;
• вибір форм та методів реалізації навчального матеріалу,
планування тематики, «конструювання» заняття;
• визначення завдань уроку;
• ретельний вибір оптимального навантаження учнів різноманітними видами діяльності під час уроку;
• добір дидактичного матеріалу.
Під час проведення таких уроків помічено високу активність учнів, зацікавленість предметом та цілісне сприйняття дитиною довкілля.
Слайд 20-25
2. СТЕМ –заняття «Парад планет сонячної системи»
Основною організаційною формою STEM-навчання є урок чи заняття, проєкт, квест, хакатон (захід, під час якого команди розв'язувати певну проблему в обмежений проміжок часу , інноваційна форма організації освітнього процесу, що сприяє пошуку нових методів роботи, активізує ефективну комунікацію між учнями, дозволяє розширювати коло партнерських зав’язків у реалізації заданих проєктів) та інші
Пропоную переглянути фотофіксацію роботи під час інтегрованого заняття з СТЕМ елементами у 2 класі на тему «Парад планет сонячної системи»
3.Ознайомлення учасників заходу із структурою Інтегрованого урока з використанням STEM -елементів «Будуємо українські мости»
ПРЕЗЕНТАЦІЯ 2 (перегляд з коментарем)
ВИСНОВОК Ми робимо лише перші кроки для впровадження STEM -освіти, але вже бачимо результати, що нас надихають та будемо й надалі прагнути до кращого.